Calendar Of Events, 2019

Home Page

Previous years

JANUARY 2019

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY SUNDAY

1

New Year's Day

2

New Year's holiday

Roster 1 entry close

3

4

5

6

7

8

Practice 5-7pm

9

10

11

12

Veterans 5-7pm

13

STBA 2019 Launch

Public session 3-5p

Public session 5-7p

14

Roster 1 start

Div 3 results

15

Practice 5-7pm

Div 4 results

16

HLBA Have-A-Go

Div 1 results

17

Div 2 results

18

Public session 7:30pm

19

Veterans 5-7pm

20

Public session 3-5p

Public session 5-7p

21

Div 3 results

22

Holiday Program

Practice 5-7pm

Div 4 results

23

HLBA Have-A-Go

Div 1 results

24

Holiday Program

Div 2 results

25

Public session 7:30pm

26

Australia Day

Veterans 5-7pm

27

Public session 3-5p

Public session 5-7p

28

Div 3 results

29

Holiday Program

Practice 5-7pm

Div 4 results

30

HLBA Have-A-Go

Div 1 results

31

Holiday Program

Div 2 results

FEBRUARY 2019

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY SUNDAY

1

Public session 7:30pm

2

Veterans 5-7pm

3

Public session 3-5p

Public session 5-7p

4

Div 3 results

5

End School holidays

Practice 5-7pm

Div 4 results

6

HLBA Have-A-Go

Ladies Public 7-9pm

Div 1 results

7

Div 2 results

8

Public session 7:30pm

9

Family session 11:30am-1:30pm

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

10

Public session 3-5p

Public session 5-7p

Public session 7-9p

11

Regatta Day

Div 3 results

12

HLBA roster

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

Div 4 results

13

HLBA roster

Ladies Public 7-9pm

Div 1 results

14

HLBA roster

Div 2 results

15

Public session 7:30pm

16

Super Smash 2-4:30pm

Family session 11:30am-1:30pm

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

17

Public session 3-5p

Public session 5-7p

Public session 7-9p

U19 CP Maddern Umpire & Manager Nominations close

18

Div 3 play

19

HLBA roster

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

Div 4 play

20

HLBA roster

Ladies Public 7-9pm

Div 1 play

21

HLBA roster

Div 2 play

22

Coaching clinic & exhibition match 4:30-7:30pm

Public session 7:30pm

23

Australian National Practice

24

Australian National Launch

U19 CP Maddern Team Nominations close

25

Australian National

26

Australian National

27

Australian National

28

Ede Clendinnen

MARCH 2019

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY SUNDAY

Ede Clendinnen

2

Ede Clendinnen

Public session 7-9p

3

Public session 3-5p

Public session 5-7p

Public session 7-9p

U19 CP Maddern Team Selection close

4

Div 3 play

5

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

Div 4 play

6

Ladies Public 7-9pm

Div 1 play

7

Div 2 play

8

Public session 7:30pm

9

Super Smash 2-4:30pm

Family session 11:30am-1:30pm

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

10

Public session 3-5p

Public session 5-7p

Public session 7-9p

11

Eight Hour Day

Div 3 play

12

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

Div 4 play

13

Ladies Public 7-9pm

Div 1 play

U-17 Nationals (June Bevan)

14

Div 2 play

15

Public session 7:30pm

16

Super Smash 2-4:30pm

Family session 11:30am-1:30pm

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

17

Public session 3-5p

Public session 5-7p

Public session 7-9p

Doubles Roster
7-9pm

18

Div 3 play

19

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

Div 4 play

20

Ladies Public 7-9pm

Div 1 play

21

Div 2 play

22

Public session 7:30pm

23

Super Smash 2-4:30pm

Family session 11:30am-1:30pm

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

24

City of Hobart entry closes

Public session 3-5p

Family session 5-7p

Public session 7-9p

Doubles Roster
7-9pm

25

Div 3 play

26

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

Div 4 play

27

Ladies Public 7-9pm

Div 1 play

28

Div 2 play

29

Public session 7:30pm

30

Super Smash 2-4:30pm

Family session 11:30am-1:30pm

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

31

Public session 3-5p

Public session 5-7p

Public session 7-9p

Doubles Roster
7-9pm

APRIL 2019

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY SUNDAY

1

Div 3 play

2

Div 4 play

3

Div 1 play

4

Div 2 play

5

Public session 7:30pm

6

City of Hobart

Public session 7-9p

7

City of Hobart

Public session 3-5p

Public session 5-7p

Public session 7-9p

Doubles Roster
7-9pm

8

Div 3 play

9

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

Div 4 play

10

Ladies Public 7-9pm

Div 1 play

11

Roster 2 entry open

Div 2 play

12

Public session 7:30pm

U-17 Nationals
(June Bevan) Adelaide

13

School holidays

Family session 11:30am-1:30pm

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

U-17 Nationals

14

Public session 3-5p

Public session 5-7p

Public session 7-9p

Doubles Roster
7-9pm

U-17 Nationals

15

Div 3 play

U-17 Nationals

16

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

Div 4 play

U-17 Nationals

17

Ladies Public 7-9pm

Div 1 play

U-17 Nationals

18

U-17 Nationals

19

Good Friday

STBA Centre Closed

U-17 Nationals

20

U-17 Nationals

21

22

Easter Monday

23

24

25

Anzac Day

Div 2 play

26

Public session 7:30pm

27

Family session 11:30am-1:30pm

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

Badminton Devil Tournament
Launceston

28

End School holidays

Public session 3-5p

Public session 5-7p

Public session 7-9p

Badminton Devil Tournament

29

Div 3 Semi-Final

New Zealand Open Auckland

31

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

Div 4 Semi-Final

New Zealand Open

 

MAY 2019

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY SUNDAY

1

Div 1 Semi-Final

New Zealand Open

2

Div 2 Semi-Final

New Zealand Open

3

Public session 7:30pm

New Zealand Open

4

Family session 11:30am-1:30pm

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

New Zealand Open

5

Public session 3-5p

Public session 5-7p

Public session 7-9p

New Zealand Open

6

Roster 1 Prelim Finals

7

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

8

9

10

Roster 1 Grand Finals

11

Family session 11:30am-1:30pm

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p


12

Public session 3-5p

Public session 5-7p

Public session 7-9p

13

14

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

15

College Roster start

16

17

High School Roster start

Public session 7:30pm

18

GOSEN Tas Teams Championships

U15 Val Nesbit Umpire & Manager Nominations close

19

GOSEN Tas Teams Championships

Public session 5-7p

Public session 7-9p

Sudirman Cup, Nanning

20

Roster 2 start

Div 3 play

Sudirman Cup

21

Div 4 play

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

Sudirman Cup

22

College Roster

Premier League play

Reserve League play

Sudirman Cup

23

Div 2 play

Sudirman Cup

24

High School Roster

Public session 7:30pm

Sudirman Cup

25

Family session 11:30am-1:30pm

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

U15 Val Nesbit Player Nominations close

Sudirman Cup

26

Public session 3-5p

Public session 5-7p

Public session 7-9p

Sudirman Cup

27

Div 3 play

28

Div 4 play

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

29

College Roster

Premier League play

Reserve League play

30

Div 2 play

31

Public session 7:30pm

JUNE 2019

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY SUNDAY
 

1

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

City of Launceston

2

Public session 3-5p

Public session 5-7p

Public session 7-9p

City of Launceston

3

Div 3 play

4

Div 4 play

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

Australian Open, Sydney

5

College Roster

Premier League play

Reserve League play

Australian Open

6

Div 2 play

Australian Open

7

High School Roster

Public session 7:30pm

Australian Open

8

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

Australian Open

9

Public session 3-5p

Public session 5-7p

Public session 7-9p

Australian Open

10

Queen's Birthday

Div 3 play

11

Div 4 play

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

12

College Roster

Premier League play

Reserve League play

13

Div 2 play

14

High School Roster

Public session 7:30pm

15

Hobart Vets

Public session 7-9p

16

Hobart Vets

Public session 5-7p

Public session 7-9p

17

Div 3 play

18

Div 4 play

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

19

College Roster

Premier League play

Reserve League play

20

Div 2 play

21

High School Roster

Public session 7:30pm

22

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

NW Invitational
Burnie

23

Public session 5-7p

Public session 7-9p

NW Invitational
Burnie

24

Div 3 play

25

Div 4 play

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

26

College Roster

Premier League play

Reserve League play

27

Div 2 play

28

High School Roster

Public session 7:30pm

29

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

30

Public session 3-5p

Family session 5-7p

JULY 2019

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY SUNDAY

1

2

Div 4 play

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

3

College Roster

Premier League play

Reserve League play

4

Div 2 play

5

Public session 7:30pm

6

School holidays

Veterans 5-7pm

7

Public session 3-5p

Family session 5-7p

U19 CP Maddern, Perth

8

Div 3 play

U19 CP Maddern

9

Div 4 play

U19 CP Maddern

10

Premier League play

Reserve League play

U19 CP Maddern

11

Div 2 play

U19 CP Maddern

12

Public session 7:30pm

U19 CP Maddern

13

Veterans 5-7pm

U19 CP Maddern

14

Public session 3-5p

Family session 5-7p

U19 CP Maddern

15

Div 3 play

16

Div 4 play

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

17

Premier League play

Reserve League play

18

Div 2 play

19

Public session 7:30pm

20

Veterans 5-7pm

21

End School holidays

Public session 3-5p

Family session 5-7p

22

Div 3 play

23

Div 4 play

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

24

Premier League play

Reserve League play

25

Div 2 play

26

High School Roster

Public session 7:30pm

27

Veterans 5-7pm

28

29

Div 3 Semi-Final

30

Div 4 Semi-Final

31

Premier League Semi

Reserve League Semi

Tasmanian Open, Team & Officials Nominations close

AUGUST 2019

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY SUNDAY

1

Div 2 Semi-Finals

College & High School Champs

2

College & High School Champs

Public session 7:30pm

3

STBA Invitational

Public session 7-9p

4

STBA Invitational

Public session 3-5p

Family session 5-7p

5

Roster 2 Prelim Finals

6

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

7

College Roster Semi Final

Premier League play

Reserve League play

8

9

High School Roster Semi Finals

Roster 2 Grand Finals

10

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

11

Public session 3-5p

Family session 5-7p

12

13

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

14

College Roster Grand Final

15

16

Public session 7:30pm

17

Veterans 5-7pm

18

Family session 5-7p

19

Roster 3 start

Div 3 play

20

Div 4 play

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

21

Div 1 play

22

Div 2 play

23

Public session 7:30pm

24

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

Tasmanian Open, Launceston

25

Public session 3-5p

Family session 5-7p

Tasmanian Open

26

Div 3 play

Australian Junior International, Altona

27

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

Div 4 play

Aust Jnr Intl

28

Div 1 play

Aust Jnr Intl

29

Div 2 play

Aust Jnr Intl

30

Roster 2 Grand Finals

Aust Jnr Intl

30

Veterans 5-7pm

Aust Jnr Intl

31

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

Aust Jnr Intl

SEPTEMBER 2019

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY SUNDAY

1

Public session 3-5p

Family session 5-7p

Aust Jnr Intl

2

Div 3 play

3

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

Div 4 play

4

Div 1 play

5

Div 2 play

Perth International

6

Public session 7:30pm

Perth International

7

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

NW Vets, Burnie

Perth International

8

Public session 3-5p

Family session 5-7p

NW Vets

Perth International

9

Div 3 play

Li-Ning International, Sydney

10

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

Div 4 play

Li-Ning Intl

11

Div 1 play

Li-Ning Intl

12

Div 2 play

South Australian International, Adelaide

Li-Ning Intl

13

Public session 7:30pm

South Aust Intl

Li-Ning Intl

14

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

South Aust Intl

Li-Ning Intl

15

Public session 3-5p

Family session 5-7p

South Aust Intl

Li-Ning Intl

16

Div 3 play

Li-Ning Intl

17

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

Div 4 play

Li-Ning Intl

18

Div 1 play

Li-Ning Intl

19

Div 2 play

Li-Ning Intl

20

Public session 7:30pm

Li-Ning Intl

21

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

Li-Ning Intl

22

Public session 3-5p

Family session 5-7p

Li-Ning Intl

23

Div 3 play

24

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

Div 4 play

25

Div 1 play

26

Div 2 play

27

Public session 7:30pm

28

School holidays

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

29

Public session 3-5p

Family session 5-7p

30

Div 3 play

U15 Val Nesbit
QLD

OCTOBER 2019

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY SUNDAY

1

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

Div 4 play

U15 Val Nesbit

2

Div 1 play

U15 Val Nesbit

3

Div 2 play

U15 Val Nesbit

4

Public session 7:30pm

U15 Val Nesbit

5

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

U15 Val Nesbit

6

Public session 3-5p

Family session 5-7p

Come & Try 7-9pm

7

Div 3 play

8

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

Div 4 play

9

Div 1 play

10

Div 2 play

11

Public session 7:30pm

12

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

13

End School holidays

Public session 3-5p

Family session 5-7p

14

Div 3 play

15

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

Div 4 play

16

Div 1 play

17

Div 2 play

18

Public session 7:30pm

19

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

20

Public session 3-5p

Family session 5-7p

Atlanta Jamboree

21

Atlanta Jamboree

22

Atlanta Jamboree

23

Atlanta Jamboree

24

Hobart Show Day

Atlanta Jamboree

25

Atlanta Jamboree

26

Atlanta Jamboree

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

27

Public session 3-5p

Family session 5-7p

28

Div 3 play

29

Div 4 play

30

Div 1 play

31

Div 2 play

NOVEMBER 2019

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY SUNDAY

1

Public session 7:30pm

2

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

Under 17 Umpire & Manager Nominations close

3

Public session 3-5p

Family session 5-7p

4

Div 3 play

5

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

Div 4 play

6

Div 1 play

7

Div 2 play

8

Public session 7:30pm

9

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

Under 17 Team Nominations close

10

Public session 3-5p

Family session 5-7p

11

Div 3 play

12

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

Div 4 play

13

Div 1 play

14

Div 2 play

15

Public session 7:30pm

16

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

Under 17 Team selection

17

Public session 3-5p

Family session 5-7p

18

Div 3 play

Australian Para International,
Ballarat

19

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

Div 4 play

Aust Para Intl

20

Div 1 play

Aust Para Intl

21

Div 2 play

Aust Para Intl

22

Public session 7:30pm

Aust Para Intl

23

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

Aust Para Intl

24

Public session 3-5p

Family session 5-7p

Aust Para Intl

25

Div 3 play

26

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

Div 4 play

27

Div 1 play

28

Div 2 play

29

Public session 7:30pm

1

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

DECEMBER 2019

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY SUNDAY

1

Public session 3-5p

Family session 5-7p

2

Div 3 Semi-Final

3

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

Div 4 Semi-Final

4

Div 1 Semi-Final

5

Div 2 Semi-Final

6

Public session 7:30pm

7

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

8

Public session 3-5p

Family session 5-7p

9

Roster 3 Prelim Finals

10

Practice 5-7pm

Public 7:30pm

11

12

13

Roster 3 Grand Finals

14

Veterans 5-7pm

Public session 7-9p

15

STBA Centre Closed

16

17

18

19

20

School holidays

21

22

23

24

25

Christmas Day

26

Boxing Day

27

28

29

30

31